Kontynuujemy naszą serię największych tygodni mody na świecie. Pisaliśmy już zarówno o Paris Fashion Week, jak i o New York Fashion Week. Tym razem powracamy do Europy, a konkretniej do Wielkiej Brytanii i skupiamy się na tygodniu mody w Londynie. Jakie najważniejsze informacje powinieneś znać, jeśli interesujesz się modą? Odpowiadamy!
Choć często ubrania prezentowane na tygodniach mody wydaję się nam dziwne, niefunkcjonalne i nietypowe, warto pamiętać, że służą one także jako inspiracje, wyznaczają trendy. Nie zawsze lądują na sklepowych półkach 1:1, często są jedynie małą iskierką, która następnie zalewa wszystkie instagramy, inne pokazy mody lub nawet sieciówki. Właśnie w ten sposób tworzy się trendy.
Wielka Czwórka pokazów mody
London Fashion Week, podobnie jak i New York Fashion Week oraz Paris Fashion Week należy do tak zwanej „Wielkiej Czwórki”
London Fashion Week – historia powstania
Pierwszy London Fashion Week odbył się w 1983 roku, czyli standardowo niedawno, porównując daty do PFW czy też NYFW (które stworzono blisko 80 lat temu). Organizatorem pierwszego tygodnia mody był British Fashion Council (w skrócie BFC). Wydarzenie to przedstawiane jest podmiotom finansowym jako event handlowy, co z pewnością zwiększa popularność tego tygodnia wśród prasy i klientów. Według statystyk w London Fashion Week uczestniczy aż 5000 dziennikarzy i kupujących, a wartość finalnych zamówień to około 100 milionów funtów, czyli aż 542 128 385,70 złotych. Mowa więc tutaj o naprawdę ogromnych kwotach!
London Fashion Week to nietypowy tydzień mody
Śledząc Paris Fashion Week lub New York Fashion week i nie wczytując się w historię, jak i nawet obecne działania londyńskiego pokazu mody, można się nieco zdziwić. London Fashion Week jest dość nietypowy… dlaczego?
W 2010 roku postanowili oni zaskoczyć cały świat mody i organizowane wydarzenie transmitować live w sieci. Zrobiono to po raz pierwszy w historii, co zdecydowanie sprawiło, że London Fashion Week wkupił się w łaski internautów. W końcu wydarzenia przestały być zamknięte, a osoby z całego świata mogły oglądać je wraz z największymi gwiazdami.
London Fashion Week Men’s
W 2012 roku natomiast na stałe wprowadzono do London Fashion Week tydzień mody dedykowany mężczyznom. Nie trzeba było długo czekać na popularność, ponieważ zaledwie 3 lata później na liście znalazło się 77 oddzielnych projektantów mody męskiej, a zainteresowanie wydarzeniem wzrosło, aż o 67% (w porównaniu z poprzednimi edycjami). Na London Fashion Week królowały także … dresy. Tak, dobrze czytacie — dresy. Nie każdy mężczyzna nosi garnitur do pracy, zatem projektanci oprócz pokazywania eleganckich ubrań, postanowili pokazać także dresy. Oczywiście nie były one podobne do tych, które kupujemy w sieciówkach, jednak bez wahania można stwierdzić, iż projektanci dopasowali się do odbiorców.
Kontynując nietypowe „zachowania” London Fashion Week, warto wspomnieć także, że w 2018 roku zdecydowano się, aby całkowicie wycofać oraz zakazać naturalnych futer ze swoich pokazów. Zdecydowanie ten krok był dobrym wyborem, a London Fashion Week wkupił się w łaski osób wspierających zwierzęta futerkowe. Co sądzicie o takim kroku? Naszym zdaniem jest to bardzo dobry wybór!
London Fashion Festival
Oprócz London Fashion Week, powstał także czterodniowy London Fashion Festival. W tych dniach klienci mogli zakupić wybrane produkty, zasięgnąć porad ekspertów, a także spotkać się z ulubionymi gwiazdami i celebrytami.
Mamy nadzieję, że dzisiejsza garść informacji rozjaśniła wam temat i przekonała was do śledzenia London Fashion Week. W dalszych artykułach skupimy się na pozostałych najpopularniejszych tygodniach mody. W skali miesiąca, aż 19 tysięcy wyszukań w Google należy wlaśnie do frazy „London Fashion Week” jest to więc trzeci w kolejności najpopularniejszy tydzień mody na świecie.