paris fashion week
fot.unsplash.com

Moda jest nieodłącznym elementem naszego życia. Oczywiście możemy po prostu udać się do sieciówki i zakupić zwykłą koszulkę oraz spodnie, jednak dla wielu osób jest to coś więcej, niż po prostu skrawek materiału, który zakładamy na swoje ciało. Pokazy mody są nie tylko sposobem na to, aby projektanci mody zaprezentowali swoje najnowsze pomysły, ale także i dla widzów, którzy czerpią z tego ogromną inspirację. 

Historia Paris Fashion Week

Historia Paris Fashion Week sięga, aż XIX wieku, choć oczywiście wtedy moda była zupełnie inna niż teraz. Pokazy również z pewnością wyglądały inaczej. Pierwsza francuska projektantka, która publicznie pokazała swoją kolekcję nazywała się Jeanne Paquin.

Dopiero w 1945 roku wprowadzone zostały przepisy, które ustalały jakie domy mody można zakwalifikować do high fashion, ponieważ to właśnie high fashion obecne jest na Paris Fashion Week.

Historia Paris Fashion Week
fot.unsplash.com

Jakie warunki należy spełniać, aby móc pokazać swoje projekty podczas Paris Fashion Week?

Czym właściwie jest high fashion i jakie wymogi należy spełnić, aby móc pokazać swoją kolekcję na tak wielkim wydarzeniu, jakim jest Paris Fashion Week? Przede wszystkim dom mody musi postępować zgodnie z przepisami takimi jak m.in. prezentowanie swoich projektów w prasie francuskiej zarówno w odzieży dziennej, jak i wieczorowej. Dodatkowo dom mody powinien realizować projekty spersonalizowane do wymagań klientów.

Kilka słów o Paris Fashion Week

Zdecydowanie najpopularniejszym i najważniejszym wydarzeniem modowym na świecie jest Paris Fashion Week. O tym tygodniu słyszał prawie każdy człowiek na świecie, niezależnie od tego czy interesuje się modą czy nie. Oczywiście nie każda osoba może się tam pojawić. Z pewnością spotyka się tam wiele gwiazd, modelek, projektantów czy innych sławnych osób. Na Paris Fashion Week można trafić jedynie poprzez imienne zaproszenie.

Trwają negocjacje, aby inne tygodnie mody zostały otwarte dla „zwykłych” ludzi, jednak jeśli chodzi o pokazy w Paryżu, na ten moment taka decyzja jeszcze nie zapadła. Pozostaje nam jedynie śledzić całe wydarzenie w siecii.

Ten tydzień mody można podzielić na dwa rodzaje pokazów: haute couture i ready to wear.

Czym różni się od siebie haute couture or ready to wear?

Na haute couture swoje kreacje high fashion prezentują domy mody zrzeszone w Chambre Sindicale de la Haute Couture, ale także inni, mniej znani projektanci. Są to zazwyczaj nietypowe i dla osób niezainteresowanych modą „dziwne” kreacje. Służą one przede wszystkim jako forma inspiracji, zapowiedzi na nadchodzące sezony. Część „ready to wear” to ubrania, które można założyć na siebie od razu, bez żadnych poprawek.

tydzień mody w Paryżu
fot.unsplash.com

Pierwszy Paris Fashion Week — kiedy miał miejsce?

Oficjalny rok pierwszego Paris Fashion week to 1937. Wtedy jeszcze pokazy znane były jako „Semaine des Creatures du Mode”. Tydzień mody przepełniony był ponad stu projektantami, w tym nie tylko znani i cenieni projektanci, ale także i ci początkujący.

Na imprezie pojawiły się osobistości takie jak Givenchy, Yves Saint Laurent, Oscar de la Renta i inne. Z pewnością większość z was kojarzy te osoby/marki.

Jako ciekawostkę, warto pamiętać, że na początku ideą tygodnia mody było zebranie środków do odrestaurowania Pałacu Wersalskiego, jednak z czasem to wydarzenie zapisało się w historii i jest powtarzane cyklicznie.

Paris Fashion Week 2022 – kiedy ma miejsce?

W roku 2022 pierwsza część Paris Fashion Week rozpoczyna się w poniedziałek 28 lutego, a zakończy we wtorek 8 marca. Druga część rozpocznie się 3 lipca i trwa do 7 lipca. Co istotne — Paris Fashion Week to zwieńczenie wszystkich tygodni mody na świecie.

Polscy projektanci na Paris Fashion Week

W 2015 roku na tygodniu mody piojawiło się kilku polskich projektantów takich jak np. Jakub Bartnik (Jacob Brige Vision), Sophie Kula, Sylwia Rochala czy Anna Pitchougunia.

Mamy nadzieję, że ta garść informacji pozwoliła wam dowiedzieć się czegoś więcej o tygodniu mody w Paryżu. Czy gdyby możliwe było wejście dla osób spoza świata mody, zdecydowalibyście się na taką wycieczkę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here