Ostatnio pisaliśmy o Paris Fashion Week, kontynuujemy naszą serię, jednak tym razem skupiamy się na tygodniu mody w Nowym Jorku. Przejdźmy wspólnie przez historię tego wydarzenia, najważniejsze pokazy, najważniejszych projektantów. Dziś dowiecie się wszystkiego, co najistotniejsze.
Moda towarzyszy nam od zarania dziejów. Kiedyś ludzie nie zwracali zbyt dużej uwagi na to, co zakładali, jednak z czasem zaczęło się to zmieniać. W dzisiejszych czasach ubrania to już nie tylko coś, co zakładamy na siebie, ale także nasz sposób na pokazanie swojej osoby, swojego charakteru, preferencji czy gustów. Nic więc dziwnego, że pokazy mody budzą tak spore zainteresowanie. Wiele osób chce ubierać się modnie i zgodnie z obecnymi trendami.
New York Fashion Week — popularność
Nowojorski tydzień mody jest równie popularny, co i ten paryski. W skali miesiąca, aż 21 tysięcy razy ta fraza wyszukiwana jest w Google.
New York Fashion Week odbywa się cyklicznie w lutym i wrześniu każdego roku. Trwa zazwyczaj od 7 do 9 dni. Zaliczamy go do tak zwanej „Wielkiej Czwórki” pokazów mody.
New York Fashion Week — historia powstania
Pierwszy tydzień mody w Nowym Jorku został stworzony przez dyrektor innowacyjnego amerykańskiego instytutu prasy New York Dress Institute, Eleanor Lambert w 1943 roku, czyli blisko 80 lat temu!
W jakim celu stworzono New York Fashion Week?
Nowojorski tydzień mody miał niejako zastąpić ten francuski. Jego głównym celem i założeniem było zwrócenie uwagi na modę amerykańską, która znacząco różniła (i nadal różni) się od tej paryskiej.
Kolejnym aspektem była trwająca II wojna światowa. Nie każdy człowiek mógł pozwolić sobie na wycieczkę z Ameryki do Paryża, zatem jeśli chciało się poznać nadchodzące trendy, należało wybrać inną opcję, czyli właśnie wyżej wspomniany tydzień mowy w Nowym Jorku.
Jak zmienił się New York Fashion Week na przestrzeni lat?
Podczątkowo wydarzenie nazywano „Press Weekiem”, jednak z czasem w połowie lat 50. nazwa została zmieniona na dłuższą – „Press Week of New York”. Dopiero w 1993 roku CFDA pod przewodnictwem prezesa Stana Hermana i dyrektora wykonawczego Fern Mallis zmieniło nazwę wydarzenia na New York Fashion Week i tej nazwy używa się do dnia dzisiejszego.
Kiedyś NYFW odbywało się w Bryant Parku, z czasem zmieniono lokalizację na Lincoln Center, a obecnie na stałe centralną siedzibę wyznaczono jako Nowy Jork.
Kontrowersja wokół New York Fashion Week
W 2013 roku w świecie mody zawrzało. Fashion Week Inc. założona przez Trishę Paravas zarejestrowało znaki towarowe takie jak New York Fashion Week, skrót NYFW i NYFW The Runways Shows. Następnie w 2016 roku Trisha złożyła pozew w sprawie kopiowania znaku towarowego, domagając się tym samym odszkodowania od CFDA i WME-IMG o wartości 10 milionów dolarów. Wniosek ten został odrzucony przez sąd i sprawa ucichła.
Najgorętsze nazwiska na New York Fashion Week
Paris Fashion Week posiada swoje nazwiska, a New York Fashion Week swoje. Na nowojorskim tygodniu mody króluje m.in. Calvin Klein, Ralph Lauren, Tom Ford, Michael Kors, Alexander Wang, Victoria Beckham i wiele innych. Z pewnością są to marki, które znacie i lubicie.
Kanye West a New York Fashion Week
W 2013 roku doszło do sprzedaży NYFW za kwotę 2,3 miliarda dolarów. Prawa do tygodnia mody zakupił William Morris Eneavellow oraz Silver Lake Partners. W 2014 funkcję przejęło CFDA, a w 2015 Mercedes Benz ogłosił odejście sponsora tytularnego imprezy. Kontynuację przedsięwzięcia wsparł popularny na całym świecie raper Kanye West, który nie tylko jest znaczącą osobistością w świecie mody, ale także i wielkim fanem New York Fashion Week.
Mamy nadzieję, że dzisiejsza garść informacji rozjaśniła wam wszelakie zagwozdki. Co sądzicie o New York Fashion Week i modzie amerykańskiej? Preferujecie ją ponad modą francuską czy jednak waszemu sercu bliżej do Paryża?