Dzisiejszym artykułem zamykamy „Wielką Czwórkę” do której należy Paris Fashion Week, New York Fashion Week, London Fashion Week oraz właśnie dzisiejszy temat artykułu, czyli Milan Fashion Week. Dziś skupimy się na pokazach w Mediolanie i wspólnie przejdziemy przez historię powstania, pierwsze pokazy, najważniejsze nazwiska i obecne wydarzenia. Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!
Milan Fashion Week — historia powstania
Pierwszy tydzień mody w Mediolanie zorganizowano w 1958 roku, czyli aż 64 lata temu. Warto zaznaczyć, że tak zwana Wielka Czwórka ma miejsce zaraz po sobie. Pokazy rozpoczyna New York Fashion Week, następnie mamy London Fashion Week, Milan Fashion Week i całość domyka Paris Fashion Week (jako największe i najpopularniejsze wydarzenie).
Milan Fashion Week jest organizowany częściowo przez Camera Nazionale della Moda Italiana.
Camera Nazionale della Moda Italian
Zatrzymajmy się na chwilę przy Camera Nazionale della Moda Italian, czyli Krajowej Izbie Mody Włoskiej. Czym właściwie jest ta organizacja? Jest to stowarzyszenie non-profit, które zajmuje się koordynacją i wsparciem rozwoju włoskiej mody. Zajmują się oni także promowaniem Milan Fashion Week. Organizacja została założona w czerwcu 1958 rok, czyli w tym samym roku co powstał Milan Fashion Week.

Milan Fashion Week — najważniejsze imprezy
Na łamach Milan Fashion Week występuje wiele znanych, popularnych i cenionych nazwisk jak np. Roberto Capucci, Giovanni Cesare Guidi czy Pietro Parisio.
Najważniejsze są imprezy poświęcone modzie damskiej (Milan SS Woman Ready to Wear, Milano Moda Donna). Dopiero letnie pokazy dedykowane są mężczyznom.
Mediolański tydzień mody obejmuje ponad 40 pokazów w jednym sezonie.
Milan Fashion Week — lokalizacja
Mediolan w sezonie pokazów zamienia się w miasto, do którego każda osoba zainteresowana światem mody, chce się udać. Pokazy organizowane są m.in. w Palazzo Reale, Palazzo Serbelloni.

Kontrowersja wokół Milan Fashion Week
Organizacji Greenpeace z pewnością nie trzeba nikomu przeszkadzać, jednak w 2014 roku pomiędzy nią, a Milan Fashion Week doszło do sporu. Greenpeace domagała się „mody wolnej od toksyn”, według ekspertów z fundacji marki takie jak np. Versace szkodzą naszemu środowisku, ponieważ moda bazuje na szkodliwych substancjach chemicznych. Z uwagi na to zorganizowane zostały demonstracje z hasłami sprzeciwu.
Milan Fashion Week — moda uliczna
Na Milan Fashion Week prezentowana jest m.in. moda uliczna prosto z ulic Mediolanu. Oczywiście te propozycje wyróżniają się na tle np. Paris Fashion Week czy London Fashion Week. Są one bardziej „przyziemne”, jednak wciąż kolorowe, energiczne. Pojawiają się kurki z pierzami, spodnie w odcieniu khaki i wiele innych propozycji.
W 2019 roku królowała także kolekcja inspirowana Dzikim Zachodem. Natomiast Versace w sezonie jesienno-zimowym zaproponował ubrania w stylu grunge. Zatem jak sami widzicie, z roku na rok propozycje są naprawdę zróżnicowane, nietypowe i inne.
Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł rozwiał wasze wątpliwości nie tylko w sprawie Wielkiej Czwórki, ale także i samego tygodnia mody w Mediolanie. Zaglądajcie do nas regularnie po więcej ciekawostek nie tylko związanej z Fashion Weekami, ale także i samej mody. W końcu to jak się ubieramy ma ogromny wpływ na to jak się czujemy, a także i jak oceniamy samych siebie. Moda to nie tylko ubrania, ale także sposób na wyrażenie samego siebie.
Milan Fashion Week to czwarty najpopularniejszy tydzień modowy. Lista przygotowana została na podstawie globalnej średniej miesięcznej liczby wyszukań w Google. Milan Fashion Week to fraza wyszukiwana średnio 12 tysięcy razy w skali miesiąca. Dla porównania London Fashion Week wyszukiwany jest 19 tysięcy razy, New York Fashion Week 21 tysięcy razy, a Paris Fashion Week 24 tysięcy razy, stając się tym samym najpopularniejszym Fashion Weekiem na całym świecie.