Jak wybrać deskę SUP

Dobierając deskę SUP, czyli Stand Up Paddle, pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Na przykład takie jak to kiedy planujesz pływać, jaki rodzaj pływania zamierzasz stosować, jakie są Twoje dotychczasowe umiejętności oraz jakie rodzaje desek najbardziej Ci odpowiadają (jeśli już wcześniej pływałeś). Poniżej znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą Ci wybrać odpowiedniego SUPa dla siebie.

1. Gdzie zamierzasz pływać?

Wody płaskie (brak fal)

Lokalizacja: Jeziora, stawy

Zalecany rodzaj deski SUP: All Around

Doświadczenie w pływaniu na desce: niewielkie/średnie

Wymienione akweny mają jedną cechę wspólną i jest nią tak zwana „płaska woda”, czyli brak fal. Zapewnia ona najlepsze środowisko dla początkujących użytkowników deski sup, w którym z łatwością będą mogli się z nią oswoić oraz wyczuć jak reaguje ona na nasze ruchy. Modele All Around nadają się wyśmienicie na początek nauki, ponieważ są tak zbudowane, żeby były jak najbardziej stabilne. Jak nazwa wskazuje, modele All Around sprawdzają się w większości rodzajów warunków, oraz są wystarczająco zwrotne. W dodatku są szersze, przez co łatwiej się z nich korzysta.

Turystyka wodna

Lokalizacja: Zatoki, Ogromne jeziora, Oceany

Polecany rodzaj deski SUP: Touring

Doświadczenie w pływaniu na desce: średnie/duże

Zatoki, wielkie jeziora, a także oceany zapewniają wyśmienitą okazję, żeby wybrać się w dłuższą podróż SUPem. Modele Touring są doskonałym wyborem dla średnio doświadczonych i doświadczonych pływaków, którzy wolą przemierzać dłuższe dystanse na wodzie właśnie z pomocą deski. Modele Touring mają spiczasty przód, dzięki czemu o wiele łatwiej pokonują fale. Na powierzchni desek SUP Touring można znaleźć dedykowane miejsca na przechowywanie rzeczy w czasie podróży. Jeśli lubicie wiosłować na długich dystansach i odkrywać jeziora czy zatoki — ten rodzaj deski jest zdecydowanie dla Was.

Serfowanie Supem

Lokalizacja: Falujące wody

Polecany rodzaj deski SUP: Surfing

Doświadczenie w pływaniu na desce: średnie/duże

Szukasz deski SUP, która zapewni Ci świetną zabawę podczas surfowania? Deski SUP Surfing znakomicie nadają się do pokonywania fal, są bardzo zwrotne ze względu na ślizgający się kadłub (który przypomina nieco dno łodzi), pozwalają na przechył oraz ostre zakręty. Jeśli marzysz o podboju fal, to deski Surfing sprawdzą się idealnie.

Oprócz wymienionych rodzajów, mamy także inne typy, chociażby deski windsup, czyli deski sup z żaglem, które posiadają mocowanie pod pędnik windurfingowy.  Przeznaczone są one nie tylko dla doświadczonych użytkowników, ale również dla wszystkich tych, których pociąga prawdziwy windsurfing, ale wciąż są jeszcze są na początku przygody

2. Jakie masz doświadczenie?

Początkujący

Osoby początkujące zazwyczaj szukają deski, na której będą mogły się dobrze bawić i która pomoże im odkryć, co do zaoferowania ma Stand Up Paddle. Spokojne wody jeziora, czy nieco bardziej falujące zatoki, to miejsca, w których większość nowicjuszy po raz pierwszy spotyka się z SUPem. Preferują oni deski szersze, stabilniejsze do wiosłowania na stojąco.

Doświadczony

Jeśli spędziłeś już kilkanaście godzin na pływaniu, doskonaląc swoje umiejętności utrzymywania równowagi i wiosłowania i deska sup nie ma dla Ciebie tajemnic, możesz nazwać siebie doświadczonym użytkownikiem deski.

Dla takich jak Ty liczą się takie parametry jak: wydajność, prędkość czy ślizg. Niektórzy doświadczeni paddlerzy wykorzystują deski jako urozmaicenie swojego hobby jak na przykład joga, czy… łowienie ryb.

Dla tych pierwszych polecane są modele Touring, Surfing oraz Racing. Dla drugich natomiast polecane są deski dmuchane czy typu All Around.

3. Jak dobrać długość deski SUP?

Jeśli zamierzasz kupić deskę SUP, musisz wybrać taką, która ma odpowiednią wyporność w stosunku do Twojej masy ciała. Jeśli tego nie dopilnujesz, deska może zanurzać się bardziej, powodując większy opór wody, co utrudni nabranie prędkości. Sam rozmiar deski także musi być dopasowany do Twojej wagi. Dla początkujących użytkowników polecane są deski typu all round. Świetnymi przykładami uniwersalnych desek dla początkujących są Aqua Marina Fusion lub inny model tego samego producenta Aqua Marina Vapor

Pamiętaj również, że jeśli planujesz zabierać na deskę dodatkową osobę, np dziecko, lub dodatkowy sprzęt, taki jak wędki czy prowiant na dłuższe wypady — musisz uwzględnić jego wagę przy planowaniu zakupu.

Nie musicie się natomiast martwić, że będziecie zbyt lekcy na deskę.

4. Stateczniki w desce SUP — jaką ilość wybrać?

Przy wyborze deski warto mieć świadomość istnienia kilku konfiguracji stateczników.

Pojedynczy statecznik.

Wiele desek do wiosłowania ma jeden, duży statecznik pośrodku w tylnej część deski w pobliżu ogona. Pomaga on desce pływać stabilniej na płaskich wodach.

Trzy stateczniki (2+1)

Powszechny typ. Zawiera jeden duży statecznik oraz małe, boczne stateczniki po lewej i po prawej. Dzięki nim deska dobrze trzyma się w czasie zakrętów podczas surfowania po powierzchni fali, a ogon utrzymuje falę.

Skoro teraz wiecie już, jak wybrać deskę SUP, która będzie dla Was najodpowiedniejsza — możecie śmiało ruszyć na zakupy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here