tydzień mody w Madrycie
fot.unsplash.com

Madryt jest jedną ze światowych stolic mody i, chociaż Fashion Week w Madrycie nie zalicza się do tak zwanej „wielkiej czwórki” największych pokazów Fashion Weeka, to bez wątpienia jest on bardzo wyczekiwany i jest jednym z największych wydarzeń modowych na świecie. Władze Hiszpanii dokładają wszelkich starań, aby zachować statut Madrytu na arenie między narodowej, dzięki czemu organizowany przez nie tydzień mody jest niezapomniany i jedyny w swoim rodzaju.

Początki Madrid Fashion Week

Pierwszy Fashion Week w Madrycie odbył się w 1985 roku pod nazwą Cibeles Show, jednak wydarzenie to osiągnęło wielką skalę i prestiż dopiero w latach 90, kiedy brały w nim udział wielkie, ogólnoświatowe firmy takie jak Dior, Loro Piana i Jimmy Choo. Tygodnie Mody w Madrycie odbywają się w lutym i wrześniu, i prezentują kolekcje na sezony wiosna/lato oraz jesień/zima.

Madrid Fashion Week
fot.unsplash.com

Najważniejsze wydarzenia

Podczas Fashion Week w Madrycie odbywa się wiele wydarzeń, jednak bezwątpienia dwa z nich są najważniejsze i najbardziej wyczekiwane.

  1. Mercedes Benz Fashion Week Madrid- główne wydarzenie hiszpańskiego tygodnia mody. Poprzednio znane jako Pasarela Cibeles oraz Cibeles Madrid Fashion Week. W marcu 2022 świętuje swoja 75 edycje.
  2. Madrid es Moda- wydarzenie  zorganizowane przez Stowarzyszenie Twórców Mody w Hiszpanii (ACME). Promuje ono slow fashion, czyli sprzeciwia się masowej produkcji ciuchów, która ma negatywny wpływ na środowisko i promuje lokalną produkcję i wspieranie lokalnych firm ubraniowych. Kolekcje hiszpańskich projektantów zostaną zaprezentowane podczas wydarzeń performatywnych, które zostaną udostępnione za pośrednictwem filmów opublikowanych na stronach zarówno Madrid es Moda, jak i Madrid Capital de Moda.

Madrid Capital de Moda (MCDM)

Projekt stworzony przez Rade Miasta Madrytu, który ma celu zebrać wszelkie wydarzenia dotyczące mody, sztuki, kuchni i kultury, które odbywają się w Madrycie i jest współodpowiedzialny za organizacje hiszpańskiego Fashion Weeka. Projekt ten wpiera rozwój kulturowy kraju,  ułatwia obywatelom i turystom uczestniczenie w istotnych wydarzeniach oraz pomaga Madrytowi w utrzymaniu statusu stolicy mody. Liczne wydarzenia mające miejsce w Madrycie przyczyniają się do jego sławy na arenie międzynarodowej, a projekt ten ma pomóc w organizacji tych wydarzeń. Najistotniejszym elementem inicjatywy jest strona internetowa www.madridcapitaldemoda.com, na której stale udostępniane są nowe wydarzenia i projekty.

historia Madrid Fashion Week
fot.unsplash.com

Celebryci

Nieodłącznym elementem prestiżowego wydarzenia modowego są celebryci. Godnymi uwagi uczestnikami Fashion Weeku w Madrycie są m.in. sportowiec Cristiano Ronaldo, modelka Irina Shayk, czy Księżna Alby. Ich obecność świadczy o sławie wydarzenia, które jest jednym z największych w europie, mimo że nie znajduje się w „wielkiej czwórce”. Nie można zapomnieć również o modelkach i modelach, bez których to wydarzenie nie mogłoby się odbyć, a którzy często podejmują się tej pracy w dni wolne między Fashion Weekiem w Nowym Jorku i Mediolanie. Strubegger, Marina Pérez, Enikő Mihalik oraz Jon Kortajarena to tylko niektórzy z wielu utalentowanych modeli uczestniczących w hiszpańskim Fashion Weeku.

Projektanci

Bezwątpienia najważniejszą częścią tygodnia mody są projektanci, którzy włożyli godziny ciężkiej pracy w stworzenia ubrań godnych przedstawienia podczas wydarzenia o tak dużym prestiżu. Fashion Week przykłada dużą uwagę do twórców lokalnych, którzy tworzą wyjątkowe i kreatywne kreacje, o których nie można zapomnieć. Godnymi wzmiany projektantami są m.in.:

  • Teresa Helbig, słynna projektantka, która stylizowała gwiazdy takie jak Zendaya, Taylor Swift, czy Saoirse Ronan.
  • Custo Barcelona- firma pochodząca z Katalonii i założona przez braci Custo i Davida Dalmau. Projektanci odrzucają minimalizm i specjalizują się w tworzeniu kreatywnych i wyjątkowych t-shirtów.
  • Ana Locking- otrzymała nagrodą Nagrody L’Oréal Paris za najlepszą kolekcję na MBFWM za pierwszą stworzoną przez siebie kolekcję
  • Domingo Rodríguez Lázaro-  w 2016 roku założył Dominnico i pracował z gwiazdami takimi jak  np.Rita Ora, czy Lady Gaga.  W 2019 roku otrzymał nagrodę Mercedes Benz Fashion Talent za swoją kolekcję „Harajuku Kids”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here