Berlin Fashion Week
fot.unsplash.com

Fashion Week to najważniejsze wydarzenie w branży modowej. Pokazy odbywają się w aż 36 krajach, jednak do najważniejszych można z pewnością zaliczyć Wielką Czwórkę (Nowy Jork, Londyn, Mediolan i Paryż), ale także i Seoul, Berlin, Jakarta, Copengagen, Madryt i Vancouver. Dziś skupimy się na tygodniu mody, który odbywa się w Niemczech, a konkretniej w Berlinie.

Moda w Niemczech — najważniejsi projektanci

Do najważniejszych projektantów pochodzących z Niemiec z pewnością można zaliczyć m.in. osoby takie jak Karl Lagerfeld, Rudolph Moshammer czy Philipp Plein.

Berlin Fashion Week — historia

Berlin Fashion Week to wydarzenie cykliczne, które ma miejsce dwa razy w roku — w styczniu oraz w lipcu. Jest to „najmłodszy” tydzień mody, bowiem powstał dopiero w lipcu 2007 roku, co w porównaniu np. z Paris Fashion Week, które stworzone zostało prawie 80 lat temu, jest z pewnością sporą różnicą.

Berlin Fashion Week — miejsce

Berlin Fashion Week odbywa się oczywiście w Niemczech, w Berlinie, jednak niezmiennie od lipca 2011 roku impreza ma miejsce tuż przed Bramą Brandenburską.

tydzień mody w Berlinie
fot.unsplash.com

Berlin Fashion Week — sponsorzy

Głównym sponsorem Berlin Fashion Week jest nikt inny, jak Mercedes-Benz.

Berlin Fashion Week — konkursy

Już od 2012 roku Mercedes-Benz stawia na międzynarodowe talenty i przeróżnych projektantów. Wydarzenie odbywa się we współpracy z magazynem Elle. Dodatkowo wszyscy przedsiębiorcy mogą rywalizować ze sobą w konkursie pod nazwą „Start your Fashion Business” (otwórz swój biznes w branży modowej).

Kolejnym konkursem, a właściwie finałem tego konkursu jest nagroda „Designer for Tommorow”. Można ją zdobyć co roku w sezonie letnim. Wśród jurorów znajduje się m.in. Marc Jacobs, którego na pewno nie trzeba nikomu przedstawiać. Zwycięzca konkursu ma możliwość zaprezentowania swoich projektów w kolejnym sezonie zimowym.

Ostatnią atrakcją podczas Berlin Fashion Weeek jest U-Bahn w Berlinie, czyli pokaz mody, który odbywa się w wyczarterowanym pociągu linii U5. Z pewnością jest to nietypowe, ale efektowne rozwiązanie.

Berlin Fashion Week – targi mody

Kolejnym istotnym elementem Berlin Fashion Week są oczywiście targi. Możemy tam spotkać marki takie jak np.:

  • BREAD & BUTTER,
  • Premium Fair,
  • Bright Tradeshow,
  • Show&Order,
  • PanoramaBerlin,
  • The Gallery Berlin,

Szeroko dostępne są powierzchnie wystawiennicze Mercedes-Benz showfloor, Showfloor Berlin, Lavera Showfloor, GREENshowroom i Ethical Fashion Show.

historia Berlin Fashion Week
fot.unsplash.com

Berlin Fashion Week — StyleNite

Pisząc o pokazach podczas Berlińskiego Tygodnia Mody, nie można zapomnieć o StyleNite. Jest to wydarzenie kulturowe organizowane przez berlińskiego projektanta Michaela Michalsky’ego. Najważniejszym elementem StyleNite jest fakt, iż podczas pokazów odbywają się również występy różnych dyscyplin sztuki. W StyleNite wzięli udział muzycy tacy jak np. Lady Gaga HURTS czy Icona Pop.

Warto także podkreślić wybór modelek, na który decyduje się Michael Michalsky. Znajdą się wśród nich modelki niepełnosprawne takie jak np. Mario Galla (z protezą nogi) czy te powyżej 60 roku życia jak np. Eveline Hall.

Wear Polish — moda z Polski na Berlin Fashion Week

W 2019 roku od 15 do 17 stycznia podczas Berlin Fashion Week zaprezentowano polskie marki takie jak np. Orska, Pat Guzik, Nago, Szymańska, Wearso czy Surplus. Został w tym celu specjalnie zaprojektowany pawilon. Neonyt to najważniejsze wydarzenie poświęcone w 100% projektowaniu etycznemu na świecie, a głównym założeniem jest prezentacja mody reagującej na problemy społeczne, skupionej na zrównoważonym rozwoju, innowacji i technologii.

Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł pozwolił wam obyć się i dowiedzieć się więcej informacji o Berlin Fashion Week. Choć wydarzenie odbywa się dopiero od „niedawna” z pewnością dodatkowe atrakcje jak konkursy, wydarzenia i nietypowe pokazy sprawiają, że jest to tydzień mody warty uwagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here