Jak zaaranżować oświetlenie łazienki

W większości domów i mieszkań łazienki nie mają okien, przez co nie dochodzi do nich światło słoneczne. W ciągu dnia i po zachodzie słońca musisz włączyć sztuczne oświetlenie, aby bez problemu skorzystać z pomieszczenia. W łazienkach nie tylko przeprowadza się zabiegi pielęgnacyjne, ale także wykonuje makijaż, ubiera się, czesze czy nawet pierze. Wszystkie te czynności wymagają nieco innego światła. Jak zaaranżować oświetlenie w łazience? Z poniższymi wskazówkami sprawisz, że Twoja łazienka będzie nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna.

Światło główne – dlaczego jest ważne i jaką powinno mieć barwę?

Pierwszym krokiem do funkcjonalnej aranżacji oświetlenia łazienki jest wybór lampy sufitowej. Będzie ona pełnić funkcję oświetlenia głównego. To właśnie ją będziesz włączać zaraz po wejściu do łazienki bez względu na to, co planujesz w niej zrobić.

Lampa sufitowa powinna być wyposażona w mocną żarówkę, aby oświetlała każdy kąt w łazience i nie powodowała dużych cieni. Ponadto powinna mieć barwę najlepiej neutralna lub chłodną, dzięki czemu wszystkie szczegóły aranżacji będą dobrze widoczne, a użyte w niej kolory nie będą zmieniały odcienia.

Przy oświetleniu głównym weźmiesz szybki prysznic, wypierzesz ubrania czy się ubierzesz. Do innych czynności wykonywanych przed lustrem będziesz jednak potrzebować dodatkowego oświetlenia, ponieważ lampę wiszącą prawdopodobnie będziesz mieć z tyłu. To z kolei będzie tworzyło cienie, które uniemożliwią Ci zrobienie dobrego makijażu czy fryzury.

Lampa główna będzie dobrze widoczna z każdego miejsca w łazience. Powinna być zatem dopasowana do aranżacji łazienki. Możesz także wybrać minimalistyczne i uniwersalne plafony w kolorze białym, które nie będą bardzo widoczne na suficie, a aranżację podkreślić za pomocą dekoracyjnych opraw oświetlenia dodatkowego.

Dodatkowe źródła światła – funkcje i rozmieszczenie

Dodatkowe źródła światła mają spełniać przede wszystkim dwie funkcję. Pierwszą jest umożliwienie wykonywania precyzyjnych zabiegów pielęgnacyjnych. Powinny się zatem cechować skupionym i kierunkowym strumieniem świetlnym. Montowane są w okolicach lustra, gdzie w większości wykonywane są zabiegi w okolicach twarzy, makijaż czy układanie fryzury. Aby zapewnić sobie do tego odpowiednie oświetlenie, zamontuj przynajmniej dwa kinkiety ścienne po obu stronach lustra lub jeden podłużny nad lustrem. Dobrym pomysłem są także lustra z oświetleniem, które mają zatopione w tafli taśmy LED równomiernie oświetlające całą twarz.

Dodatkowe oświetlenie spełnia też funkcje dekoracyjne. Zwróć szczególną uwagę na oprawy i model kinkietów. W aranżacjach industrialnych czy glamour warto postawić na mocno stylizowane kinkiety, które podkreślą styl aranżacyjny wnętrza.

W łazienkach niezwykle ważnym elementem wystroju i aranżacji jest oświetlenie. Podczas jego planowania koniecznie wybierz lampę główną sufitową i dodatkowe źródła światła w postaci kinkietów ściennych czy lustra z oświetleniem zatopionym w tafli. Dzięki temu będziesz mieć możliwość wykonywania ogólnych i precyzyjnych zabiegów pielęgnacyjnych w tym układania fryzury czy robienia makijażu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here