Glany damskie
fot.unsplash.com

Przed laty glany były postrzegane jako mocne buty dla robotników. Potem, ich walory doceniły różne subkultury, które potrzebowały mocnego obuwia jako mocnego elementu przynależności lub zapewnienia bezpieczeństwa na koncertach. Teraz glany damskie to małe dzieła sztuki, które ubierają już właściwie wszystkie kobiety. Jak jednak wybrać pasujące idealnie do nas?

Przygotuj się na rockowy look

Glany damskie to buty, które jak żadne inne, narzucają pewien styl. Gdy do eleganckiej, wieczorowej sukienki ubierzesz glany i do tego jeszcze skórzaną kurtkę, masz gotową stylizację z pazurem. O ile kiedyś wysokie glany miały chronić po prostu łydkę podczas jazdy na motocyklu, o tyle obecnie, wysoka cholewka to modny dodatek. Nie musisz się jednak obawiać, że nosząc glany, będziesz postrzegana jako członkini kultury metalowej. Glany teraz noszą praktycznie wszyscy. 

Najważniejsze pytania przed zakupem

Nim odwiedzisz sklep z butami aby znaleźć dla siebie wygodne glany, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań. One nakierują cię, jakich butów z tej kategorii powinnaś szukać. Bo wybór jest ogromny!

  • Po co kupujesz glany damskie? – wbrew pozorom, to ważne pytanie. Zupełnie inne modele będziesz wybierać, gdy motywacją jest chęć przynależności do konkretnej subkultury, a inaczej, gdy kupujesz obuwie do górskiej wyprawy. Kompletnie inne będą również te glany damskie, które chcesz kupić do chodzenia w zimie. 
Glany damskie
fot. unsplash.com
  • Jaki rodzaj glanów chcesz kupić? – wśród całego katalogu tych butów można wyróżnić klasyczne, standardowe dziesiątki, gdzie liczba odnosi się do ilości oczek w cholewie. Sięgają one najczęściej do wysokości 1/3 łydki. Inne, to glany wysokie, gdzie ilość oczek waha się od 15 nawet do 20. Do wyboru są również glany krótkie, które mają jedynie 4 oczka. 
  • Który model będzie dla ciebie? – prawdziwe glany mają z przodu i z tyłu wzmocnienie blachą, aby chronić stopy podczas koncertów. Jednak jeżeli kupujesz te buty tylko aby chodzić na co dzień albo po górach, z powodzeniem możesz zrezygnować z czarnego koloru. Bardzo dużą popularnością cieszą się również kolorowe glany, które w nietuzinkowy sposób podkreślają każdą stylizację.

Jakość obuwia ma znaczenie

Glany to buty, które kupujesz na lata. Dlatego podobnie jak w przypadku oksfordek damskich, mokasynów czy chociażby balerin, bardzo ważny jest materiał, z którego są wykonane. Dobre buty tego typu powinny być wykonane ze skóry naturalnej. Co istotne, środek oraz wkładka również musi być naturalna. Tylko w ten sposób zapewnisz swoim stopom odpowiednią wentylację. 

Jeżeli decydujesz się na glany ze skóry lakierowanej, musisz również w odpowiedni sposób o nie dbać. Przede wszystkim, muszą być wyczyszczone od razu po powrocie do domu. Najlepiej miękką, lekko wilgotną szmatką. Pod żadnym pozorem nie podstawiaj je pod strumień wody. Kolejna rzecz to konieczność szybkiego uzupełniania mikro rys specjalnym korektorem. Raz na pewien czas warto też przeprowadzić specjalną impregnację preparatami do skóry lakierowanej. 

Dobierz właściwy rozmiar

Kupując glany, musisz zdać sobie sprawę z faktu, że to dosyć ciężkie obuwie. Aby właściwie dobrać rozmiar buta, najlepiej go po prostu przymierzyć, Jednak gdy kupujesz w sklepie on-line, może się to okazać niemożliwe. Ale i na to jest sprawdzony patent. Potrzebujesz tylko białą kartkę, linijkę oraz coś do pisania.

Glany damskie
fot. unsplash.com

Stań bosą stopą na kartce i z największą starannością obrysuj stopę. Następnie zmierz długość na obrysie od największego palca do końca stopy. Do wyniku dodaj jeszcze 1 cm i masz gotowy rozmiar wkładki, jakie powinny mieć twoje przyszłe glany. Jeżeli jesteś osobą wysoką i kupujesz glany powyżej czwórki (czterech dziurek na sznurówki), musisz również zmierzyć obwód swojej łydki w kilku miejscach. Dzięki temu zyskasz pewność, że glany będą skrojone na twoją miarę.

Jeżeli dysponujesz większym budżetem, dobrym pomysłem jest zamówienie glanów indywidualnie. Wtedy firma robi buty tylko i wyłącznie dla ciebie. W podobny sposób robią przyszłe panny młode, które chcą mieć doskonałe szpilki do przetańczenia przez całą noc. Glany to buty, które będziesz mieć długi czas, więc czasem warto w nie po prostu zainwestować. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here