buty do biegania damskie
fot. unsplash.com

Wraz z pierwszymi ciepłymi dniami wraca w nas chęć do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Bieganie wydaje się być najbardziej optymalne dla większości z nas. Pojawia się tylko jedno pytanie – jakie buty do biegania damskie wybrać? Ważna jest przyczepność, podeszwa, cholewka, amortyzacja i ogólny komfort. Zobacz, na co zwrócić uwagę!

Przyglądnij się swoim stopom

Aby wybrać dobre buty do biegania damskie, musisz na początku określić dokładnie, jaki masz rodzaj stopy. To kluczowe przy wyborze, bo od tego czynnika właśnie zależy, jak noga będzie pracowała w bucie. Znacznie upraszczając, chodzi o to, w jaki sposób stopa zachowuje się podczas kontaktu z podłożem. Aby to sprawdzić, najlepiej odcisnąć swoją mokrą stopę na kafelkach. Odbity ślad wprost pokaże ci, jaki masz rodzaj stopy:

  • Neutralny – jeżeli odcisk pokazuje zwykłe odbicie stopy
  • Pronujący– gdy stopa jest pełna, podobna do takiej z płaskostopiem
  • Supinujący – gdy najmocniej odciśnięta jest przednia część i cienki pasek zewnętrznej części stopy.

W zależności od tego możesz w fachowy sposób dobrać odpowiednie modele butów, które będą cię wspierać w tej aktywności. 

buty do biegania damskie
fot. unsplash.com

Zaplanuj swoje trasy biegowe

I warto zrobić to jeszcze przed zakupem butów. Dobry sklep z butami zaoferuje ci różne modele w zależności od tego, po jakiej nawierzchni będziesz biegać. 

  • Twarda nawierzchnia – taka jak asfalt, kostka brukowa, beton, koniecznie wybierz buty do biegania damskie posiadające większą amortyzację i stabilizację stopy. 
  • Nierówny teren – gdy planujesz biegi górskie albo też na leśnym trakcie, musisz zadbać o to aby obuwie było zaakcentowane mocno wyprofilowaną powierzchnią. Dzięki temu zyskasz świetną przyczepność nawet na pokrytych wybojami wzniesieniach. 

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, celuj w bardziej uniwersalne modele, które pozwolą ci zachować balans między każdą powierzchnią. 

Sprawdź, ile ważysz

Waga ciała to jeden z najważniejszych aspektów dotyczących wyboru dobrego obuwia do biegania. Siłą rzeczy im waga wskazuje więcej, tym bardziej powinno się zadbać o właściwą amortyzację stawów skokowych i kolanowych. Prawdą jest, że przy dużej nadwadze bieganie powinno się zastępować szybkim marszem i stopniowo przyzwyczajać stawy do większej pracy. 

Buty do biegania damskie — odbicie ma znaczenie!

Kolejny ważny aspekt, do którego nie przywiązujemy kompletnie uwagi podczas normalnego, codziennego chodzenia to sposób odbicia. Jeżeli odbijasz się ze śródstopia, szukaj butów z mniejszym offsetem, czyli różnicą wysokości między piętą a palcami. Z kolei gdy biegasz z pięty, szukaj butów, które posiadają więcej amortyzacji w przedniej części podeszwy. Aby pokrótce zorientować się, jak wygląda sytuacja u siebie, przyglądnij się, jak zdzierasz buty, w których chodzisz na co dzień. Czy w oksfordkach lub mokasynach bardziej jest zdarty obcas, czy też śródstopie. 

Jaki rozmiar będzie najlepszy?

Na zakupy wybierz się późnym popołudniem. Pora nie jest bez znaczenia, bo właśnie wtedy masz już zmęczoną stopę po całym dniu aktywności. Podczas długiego biegu, twoje stopy również mogą lekko spuchnąć, więc nie absolutnie nie możesz kupić za małych butów. 

buty do biegania damskie
fot. unsplash.com

Druga sprawa, to fakt, jak czują się twoje palce u stóp. Jeżeli czujesz, że są właściwie na końcu buta, koniecznie weź rozmiar o pół większy. Buty nie mogą uciskać palców z tego samego powodu, co powyżej. Stopa podczas długiego biegania może nieznacznie spuchnąć i aby uniknąć bolesnego obdarcia, warto wcześniej zadbać o odpowiednią przestrzeń.

I ostatnia rzecz — buty do biegania muszą po prostu być wygodne. Jeżeli po przymierzeniu coś w nich nie gra, nie czekaj, aż się rozbiją. To nie mokasyny, oksfordki czy szpilki lub botki damskie. Tu nic się nie da rady rozbić podczas chodzenia. One muszą być wygodne. Najlepszym sposobem na sprawdzenie butów jest włożenie ich i przebiegnięcie się trochę po sklepie. Dobre sklepy z butami sportowymi wręcz namawiają, aby właśnie to zrobić. Dzięki temu na własnej skórze poczujesz, czy te buty są skrojone dla ciebie, czy też musisz szukać dalej. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here