Czy Twoja skóra po umyciu jest ściągnięta i nieprzyjemnie napięta? Zauważasz u siebie widoczne podrażnienia i zaczerwienienia, a nawet drobne uszkodzenia naskórka? Twoja cera wydaje się matowa, poszarzała, pozbawiona zdrowego blasku? To tylko kilka z objawów przesuszonej i odwodnionej skóry. Jeśli widzisz je u siebie to znak, że należy zadbać o zdrowie i kondycję największego organu w ludzkim ciele. Poprawę stanu skóry zauważysz dopiero wtedy, gdy zatroszczysz się o nią od środka oraz od zewnątrz. Dowiedz się jak dbać o suchą skórę i co zrobić, aby poprawić jej kondycję.
Zanim zdradzimy Ci, jakie kroki pielęgnacyjne należy poczynić, aby przywrócić równowagę hydrolipidową w naskórku, przyjrzymy się temu, co powoduje, że skóra się wysusza. Przyczyny odwodnienia i suchości mają podłoże zewnętrzne i wewnętrzne. Przeanalizujmy zatem najczęściej występujące czynniki.
Główne czynniki zewnętrzne wpływające na suchość skóry
- Ekspozycja na działanie skrajnych temperatur panujących w pomieszczeniach oraz na zewnątrz. Zarówno mróz, intensywne działanie promieni słonecznych, suche powietrze w pomieszczeniach, zbyt wysoka temperatura, jak i silny wiatr wysuszają skórę.
- Korzystanie z solarium i częste kąpiele słoneczne również powodują przesuszanie się skóry. Dlatego też, aby cieszyć się elastyczną, promienną i nawilżoną cerą, warto ograniczyć zarówno naturalne, jak i sztuczne opalanie. Przed ekspozycją na słońce koniecznie pamiętaj o użyciu kosmetyków z wysokim filtrem SPF!
- Zbyt silne środki myjące, w tym mydła, przesuszają skórę i mogą powodować podrażnienia. Płyny i żele do mycia ciała, mydła do rąk i inne produkty myjące często zawierają silnie działające substancje (np. powszechnie stosowane związki chemiczne, jak SLS i SLES), które przy częstym stosowaniu oraz wrażliwej cerze przesuszają skórę, mogą powodować alergie, podrażnienia i inne nieprzyjemne dla nas dolegliwości.
- Długie i częste kąpiele w gorącej wodzie, sauny, baseny termalne, i ogólnie mycie ciała wodą o wysokiej temperaturze również przyczynia się do wysuszania skóry. Zdecydowanie korzystniejsze dla jej kondycji są szybkie prysznice w ciepłej, ale nie gorącej wodzie.
- Detergenty do sprzątania, płyny do mycia naczyń zawierające drażniące substancje, produkty na bazie alkoholu (w tym żele i płyny do dezynfekcji rąk) nie tylko powodują, że skóra staje się sucha, podrażniona i szorstka, ale również mogą działać silnie uczulająco.
Czynniki wewnętrzne, które przyczyniają się do przesuszenia naskórka
Na przesuszenie naszej skóry wpływają również choroby dermatologiczne, na przykład łuszczyca, AZS, czy tzw. rybia łuska. Zaburzenia wydzielania potu i łoju spowodowane przyjmowanymi lekami czy chorobami, zachwianie gospodarki hormonalnej, problemy z tarczycą, ciąża, menopauza. Warto również pamiętać o tym, że nasza skóra traci elastyczność, zdolność do szybkiej regeneracji czy właśnie poziom nawilżenia wraz z wiekiem. Naturalne procesy starzenia również są powodem pojawiania się suchej skóry. I wreszcie dieta uboga w witaminy, zdrowe tłuszcze roślinne i zwierzęce, kwasy Omega oraz składniki mineralne. Również dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości płynów, szczególnie wody, powoduje, że skórze brakuje wilgoci.
Zadbaj o pielęgnację skóry suchej w 5 krokach
Podstawą dbania o suchą skórę jest ograniczenie kontaktu z czynnikami, które to przesuszenie wywołują. W przypadku, gdy źródłem problemu są czynniki wewnętrzne, takie jak choroby, konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistów i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Codzienna pielęgnacja suchej skóry skoncentrowana na uszczelnieniu bariery hydrolipidowej, ukojeniu i odżywieniu suchej skóry nie tylko wspomoże proces regeneracji, ale przede wszystkim wzmocni skórę i sprawi, że stanie się ona bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Oto 5 zasad codziennej porannej oraz wieczornej rutyny pielęgnacyjnej, które warto wdrożyć już od dziś.
- Mycie twarzy łagodnymi produktami. Używaj do mycia twarzy hydrolipidowej emulsji lub bardzo delikatnego żelu w połączeniu z wodą. Jeśli Twoja skóra jest ekstremalnie przesuszona ogranicz się do samej wody, najlepiej przegotowanej, która jest bardziej miękka niż ta w kranie. Nie stosuj do mycia twarzy wacików, gąbek czy też innych produktów, które spowodowałoby tarcie naskórka. Do osuszenia twarzy używaj delikatnego ręcznika, a najlepiej miękkiej chusteczki jednorazowej.
- Dobry, bogaty w substancje nawilżające i odżywcze krem do twarzy na dzień i na noc. Używaj produktu o sprawdzonym i naturalnym składzie, odpowiednio dobranego do Twojej cery. Krem stosuj od razu po umyciu twarzy, wklep do delikatnie opuszkami palców i poczekaj aż się wchłonie. Wybierz naturalny skład, który nawilży Twoją skórę i wzmocni barierę hydrolipidową, na przykład Résolu KOJĄCA ŚLIWKA. Ten nawilżający i łagodzący krem z olejem śliwkowym, złotymi algami, centellą azjatycką i masłem mango znajdziesz na stronie https://myresolu.com/shop/kojaca-sliwka/
- Codziennie rano pamiętaj o użyciu kremu ochronnego SPF 50+.Następnym krokiem w porannej pielęgnacji jest nałożenie kremu z filtrem. Ochrona przeciwsłoneczna jest tak samo ważna przez cały rok, nie tylko w okresie letnim. Pamiętaj, że aby uzyskać odpowiedni poziom ochrony, należy nałożyć na twarz sporą ilość produktu, dlatego wybieraj dedykowane kremy z SPF. Produkty typu krem nawilżający z filtrem, krem BB/CC z filtrem i tym podobne kosmetyki nie dadzą takiego poziomu ochrony.
- Wieczorny demakijaż i dokładne usunięcie ze skóry z całodniowych zanieczyszczeń. Najlepiej wykonać go analogicznie, jak w przypadku rutyny porannej. Należy jednak pamiętać o tym, aby umyć twarz dwukrotnie. Jeśli nie chcesz rezygnować z płynu micelarnego, to pamiętaj, aby zawsze spłukać go z twarzy przed nałożeniem produktów na noc.
- Wieczorna pielęgnacja kremem i serum silnie odżywiającym.W nocy skóra ma największą zdolność do regeneracji, dlatego przez położeniem się do łóżka sięgnij po bardziej bogate produkty, które intensywnie ją natłuszczą i odżywią. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie serum odbudowującego mikrobiom oraz domknięcie pielęgnacji kremem nawilżająco-odżywczym. Warto sięgnąć po naturalne produkty bazujące na składnikach botanicznych, takie jak serum oparte na lizatach bakterii probiotycznych Pro-bio od Résolu wzbogacone olejami roślinnymi o właściwościach nawilżających i rewitalizujących: https://myresolu.com/shop/serum-pro-bio/
Pamiętaj również o regularnym złuszczaniu martwego naskórka, aby ułatwić drogę wnikania kremom i serum. Spróbuj peelingu enzymatycznego, który jest łagodniejszy dla skóry niż tradycyjne złuszczanie mechaniczne. Unikaj również kolorowych kosmetyków, które działają na Twoją skórę ściągająco i wysuszająco.